Wrażenia z trzech pierwszych odcinków serialu „Defiance”

Zwykły wpis

Od dawna zabierałam się za obejrzenie jakiegoś serialu science fiction. Ostatnio nie miałam ku temu okazji, chociaż przyznaję, że uznawany już za klasyka Firefly, nadal czeka na swoją kolej. Z dużym zaciekawieniem oczekiwałam na premierę produkcji Defiance, przygotowanej przez SyFy (u nas Sci-Fi Universal z wiadomych powodów). Pewne obawy wzbudzał u mnie fakt, że scenariusz towarzyszy grze MMO o tym samym tytule. Po trzech odcinkach można już powoli wyrokować o tym, czy warto go dalej oglądać, czy lepiej zabrać się za zaległe klasyki i jeszcze nieobejrzane nowości.

Jak prezentuje się fabuła produkcji? Defiance opowiada o zdarzeniach, które nastąpiły po wielkiej bitwie Ziemian z Obcymi. Kilkadziesiąt lat po pierwszym spotkaniu, Ziemia nie wygląda już tak jak kiedyś. Została poddana terraformacji, roślinność uległa zmianom, pojawiły się obce, niebezpieczne gatunki zwierząt. Część walczących po obydwu stronach postanowiła złożyć broń oraz zbuntować się wobec tej wojny. Saint Louis jest jedną z oaz trudno utrzymywanego pokoju oraz tolerancji, gdzie obcy koegzystują z ludźmi. W serialu nie przeniesiemy się raczej w kosmos i na inne planety, zamiast tego mamy miasto, stylizowane trochę na te znane z westernów. Oczywiście, nie wiemy jak prezentują się miasta i bazy Ziemian, ale Saint Louis wygląda dość biednie, jakby ludzie jednak cofnęli się w rozwoju. Najwidoczniej zapomnieli jak robić komputery, chociaż sama elektryczność jak najbardziej działa.

O budzącym mieszane uczucia świecie przedstawionym wspomnę jeszcze później, teraz jednak parę słów o bohaterach, którzy są mocniejszą stroną produkcji. Jeb Nolan (Grant Bowler) poszukuje fortuny i zmierza ze swoją towarzyszką w stronę Antarktydy, gdzie prawdopodobnie znajdują się piękne plażę i słońce. Bardzo ciekawie prezentuje się jego relacja z graną przez Stephanie Leonidas -Irisą. Nolan uratował ją i przygarnął,gdy była jeszcze dzieckiem.  Nie byłoby to nic odkrywczego, gdyby nie to, że Irisa jest kosmitką, a jej charakter nie należy do najłatwiejszych. Dwójka jest zmuszona zrobić przerwę w swojej podróży z powodu braku pieniędzy, a Nolan zostaje stróżem prawa w mieście. Po trzech odcinkach można stwierdzić, że mamy duży spisek, mający na celu wyludnienie miasta i odnalezienie czegoś w ruinach starego Saint Louis oraz wątek romansu pomiędzy dwiema potężnymi rodzinami – jedną ludzką, oraz drugą kosmitów. Dość dużą rolę odgrywa również nowa burmistrz miasta, w którą wciela się Julie Benz znana między innymi z Dextera.

Potencjalnie mamy materiał na hit, ale niestety nie wszystko wyszło tak, jak powinno. Konflikt dwóch rodzin wypada śmiesznie, w ogóle nie angażując widza. Zwłaszcza para zakochanych wypada przeciętnie i ciężko stwierdzić, czy to wina samych aktorów, czy też scenariusza. Pojawiają się oczywiście większe bitwy (w końcu muszą być nawiązania do gier), a same efekty specjalne są na zadowalającym poziomie, biorąc pod uwagę możliwości budżetowe stacji. Razi mnie jednak coś, czemu można by było dość łatwo zaradzić – mianowicie niespójność świata. Scenarzyści chcieli zapewne pokazać, że po konflikcie, nic nie jest już takie jak dawniej, a ludzkość nie ma się najlepiej. Ale to nie powinno raczej oznaczać, że nagle wystrój większości wnętrz cofnął się o kilkadziesiąt lat wstecz, skoro w trzecim odcinku, jedna osoba bierze MP3 (widać nawet ładowarkę Apple!!!), zakłada Adidasy i biega po lesie, w którym w pilotowym odcinku dwójka głównych bohaterów o mało co nie została zeżarta przez ogromne stwory. Ale najwidoczniej biegaczowi to nie przeszkadza…

Powyższe przykłady absurdów to tylko wierzchołek góry lodowej, ale czy zatem warto zapoznać się z tym serialem? W tym sezonie nie pojawiło się zbyt dużo nowości science fiction, zatem zamierzam obejrzeć jeszcze parę odcinków i wtedy zdecyduję, czy oglądać dalej, czy też odpuścić. A wy widzieliście już ten serial?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s